Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach - Aktualności

Aktualności

  • Opieka wytchnieniowa - 2 wolne miejsca na opiekę całodobową dla dzieci wyróżnione

    W uwagi na dwa wolne miejsca ustala się dodatkowy termin od 19.02.2025 r. do 25.02.2025 r. naboru Kart zgłoszeń do Programu Opieka wytchnieniowa - edycja 2025, na usługę opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego skierowaną dla opiekuna/członka rodziny dziecka z niepełnosprawnością.

     

    Czytaj Więcej o: Opieka wytchnieniowa - 2 wolne miejsca na opiekę całodobową dla dzieci
  • STYPENDIA dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym

    Do 28 lutego br. trwa nabór wniosków o stypendia dla rodzin, które opiekują się w domu dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym. O roczne stypendium z Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES mogą ubiegać się rodziny, które są w trudnej sytuacji finansowej, a także rodziny, które znalazły się w dramatycznej sytuacji na skutek powodzi.

    Szczegółowe informacje o Programie Pomocy Dzieciom oraz zasadach rekrutacji, ubiegania się o pomoc, znajdują się na plakacie i informacji przekazanej przez Stowarzyszenie SPES.

    Plakat Stypenida SPES

    Czytaj Więcej o: STYPENDIA dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym
  • Opieka wytchnieniowa edycja 2025 - nabór kart zgłoszeń do Programu od 03.02. 2025 r. wyróżnione

    Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach informuje o rozpoczynającym się 3 lutego naborze kart zgłoszeń do Programu Opieka wytchnieniowa  - edycja 2025. 

    Karty zgłoszeń przyjmowane będą w pokoju nr 9, w godzinach od 7.00-14.00

    Zgłoszenia przyjmowane są od 3 do 7 lutego 2025 r.

    Dokumenty zgłoszeniowe do pobrania poniżej. 

    Czytaj Więcej o: Opieka wytchnieniowa edycja 2025 - nabór kart zgłoszeń do Programu od 03.02. 2025 r.
  • Punkt interwencji kryzysowej wyróżnione

    Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach zaprasza zainteresowane osoby do korzystania z poradnictwa psychologicznego udzielanego w Punkcie Interwencji Kryzysowej.

    Godziny pracy Punktu Interwencji Kryzysowej:

    Poniedziałki: godz. 15:30 - 18:30 

    Wtorki:  godz. 17:00 - 20:00

     

    tel. 32 381 87 56 czynny w godzinach pracy PIK

    tel. 32 381 81 08 - poza godzinami urzędowania PIK

    Prosimy o wcześniejsze umawianie się telefonicznie.  Udzielana pomoc jest bezpłatna. Nie wymagamy skierowania.

    Jednym z zadań własnych powiatu określonym w art. 19 ustawy o pomocy społecznej jest prowadzenie ośrodków interwencji kryzysowej i tym samym podejmowanie działań w obszarze interwencji kryzysowej poprzez udzielanie natychmiastowej specjalistycznej pomocy psychologicznej, a w zależności od potrzeb – poradnictwa socjalnego lub prawnego, w sytuacjach uzasadnionych – schronienia do 3 miesięcy.

    Interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu.

    Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.

    Zakres usług:

    W ramach działalności punktu udziela się specjalistyczne poradnictwo psychologiczne skierowane do osób/ rodzin znajdujących się w kryzysie spowodowanym m. in.:

    • przemocą w rodzinie,
    • kryzysem małżeńskim,
    • rozwodem,
    • rozstaniem,
    • utratą bliskiej rodziny,
    • konfliktem w rodzinie,
    • utratą pracy,
    • uzależnieniem, itp.

     

    Czytaj Więcej o: Punkt interwencji kryzysowej
  • Podsumowanie: Kampania 19 dni - Ej, to nie jest żart. To jest przemoc.

    Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach po raz kolejny włączyło się Kampanię 19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży.

    W ramach kampanii PCPR zorganizował konkurs plastyczny dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej pn. „Nie hejterstwo lecz braterstwo”, zachęcając dzieci do podzielenia się swoimi emocjami, przemyśleniami na ten temat . Do konkursu wpłynęły 4 prace. Wyróżnione prace otrzymają nagrody. Dzięki konkursowi dzieci miały okazję przez dłuższą chwilę zastanowić się nad problemem hejtu wśród rówieśników, jego konsekwencjami. Przygotowanie prac plastycznych na konkurs było także okazją dla opiekunów, by poruszyć ten temat w rozmowie w dziećmi, w przyjaznej i dostępnej dla nich formie.

    W czasie trwania kampanii w PCPR udostępniono materiały informacyjne, ulotki dot. przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy wobec dzieci, cyberprzemocy, przemocy wobec osób starszych oraz informatory dla osób poszukujących pomocy, wsparcia w związku z doznawaną przemocą.

    Na tablicy informacyjnej w budynku PCPR umieszczono materiały związane z kamapnią 19 dni, zwiększające świadomość osób odwiedzających PCPR na temat przemocy wobec dzieci.

    W trakcie trwania kampanii odbywały się także warsztaty wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci zagrożonych przemocą domową, w których udział wzięło 17 rodziców. Uczestnicy oprócz pracy nad metodami wychowawczymi pracowali także nad tematyką związaną z przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci. Na podsumowanie otrzymali pakiety materiałów informacyjnych zawierających praktyczne wskazówki dotyczące komunikacji, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie w sytuacjach stresowych, wychowania bez przemocy.

    Czytaj Więcej o: Podsumowanie: Kampania 19 dni - Ej, to nie jest żart. To jest przemoc.