Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży
Prowadzenie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży jest zadaniem własnym powiatu (art. 19 ust.11 ustawy o pomocy społecznej).
O pobyt w domu samotnej matki i kobiet w ciąży mogą ubiegać matki z małoletnimi dziećmi oraz kobiety w ciąży dotknięte przemocą lub znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej w ramach interwencji kryzysowej. Do tych domów mogą być również przyjmowani ojcowie z małoletnimi dziećmi albo inne osoby sprawujące opiekę prawną nad dziećmi (art. 47 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej ).
Realizacja powyższego zadania na terenie powiatu Tarnogórskiego została zlecona w drodze otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Tarnogórskiego w latach 2021 – 2023 z zakresu pomocy społecznej polegającego na zapewnieniu okresowego miejsca pobytu w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w oparciu o ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Caritas Diecezji Sosnowieckiej – pobyt w Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka przy ul. Gabrieli Zapolskiej 2 w Sosnowcu, na lata 2024 – 2026.
Tryb kierowania i przyjmowania do domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, standard podstawowych usług świadczonych przez domy reguluje Rozporządzenie z dnia 8 marca 2005r. w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.
Odpłatność
Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, opłatę za pobyt w ośrodkach wsparcia ustala podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną uwzględniając przyznany zakres usług.
Rada powiatu lub rada gminy w drodze uchwały ustala, w zakresie zadań własnych, szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia.
W Powiacie Tarnogórskim zasady odpłatności określa UCHWAŁA NR XXVIII/254/2021 RADY POWIATU TARNOGÓRSKIEGO z dnia 23 lutego 2021 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz UCHWAŁA NR XXX/276/2021 RADY POWIATU TARNOGÓRSKIEGO z dnia 27 kwietnia 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.
Osoby nie ponoszą opłat, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego.
Opłatę za pobyt w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży ustala podmiot prowadzący, a w przypadku domów prowadzonych przez podmioty uprawnione - podmiot zlecający zadanie, uwzględniając warunki pobytu, w szczególności zakres przyznanych usług oraz obowiązki osoby przebywającej w domu (art. 97 ust. 2 ustawy).
Zgodnie z art. 97 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, różnicę między ustaloną opłatą, ponoszoną przez osobę za pobyt w domu, a średnim miesięcznym kosztem utrzymania w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży ponosi gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby przebywającej w domu.
Osoba ubiegająca się o skierowanie do domu samotnej matki składa wniosek w MOPS/OPS właściwym ze względu na jej miejsce zamieszkania.
MOPS/OPS kompletuje dokumenty niezbędne do skierowania do domu i w terminie 14 dni przekazuje do starosty najbliższego powiatu prowadzącego dom, który wydaje decyzje o skierowaniu.
Ośrodek kompletuje dokumenty:
- wniosek osoby ubiegającej się o przyjęcie,
- wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego MOPS/OPS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
- zaświadczenie lekarskie stwierdzającego brak przeciwwskazań do umieszczenia w Domu,
- skrócony odpisu aktu urodzenia dziecka lub książeczki zdrowia dziecka,
- orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jeżeli takie jest wydane.
- opinię MOPS/OPS zawierającą uzasadnienie pobytu w domu.
W terminie 14 dni kompletuje ww. dokumentację i przekazuje je do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach - Starosty Powiatu Tarnogórskiego prowadzącego dom, który wydaje decyzję o skierowaniu do domu.
W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa lub zdrowia osoby ubiegającej się o skierowanie do domu lub jej dziecka przyjmuje się tę osobę bez skierowania, na wniosek tej osoby lub ośrodka, i niezwłocznie powiadamia o tym starostę powiatu prowadzącego dom.
Ośrodek, w terminie 14 dni od dnia umieszczenia osoby bez skierowania, przesyła staroście dokumenty, o których mowa w ust. 3, a starosta niezwłocznie wydaje decyzję o skierowaniu do domu.
Pobyt w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży jest czasowy.