Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach - Aktualności

Aktualności

Artykuły

 • Podsumowanie działań zrealizowanych w ramach projektu

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach 28 września 2020 roku zakończyło realizację projektu "Powiatowe Centrum Usług Społecznych". W ramach działań zrealizowano szereg działań skierowanych do osób i rodzin przeżywających trudności opiekuńczo wychowawcze oraz rodzin zastępczych. W załączeniu przedstawiamy raport z osiągniętych wskaźników i zrealizowanych usług w ramach projektu pn. Powiatowe Centrum Usług Społecznych w latach 2018 – 2020.

  Czytaj Więcej o: Podsumowanie działań zrealizowanych w ramach projektu
 • Aktualnie realizowane usługi na rzecz rodzin zastepczych

  Informujemy, iż w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych rodziny zastępcze mogą nadal skorzystać z następujących usług:

  - poradnictwo psychiatryczne

  - poradnictwo seksuologiczne

  - poradnictwo lekarza rehabilitanta

  - poradnictwo lekarza neurologa

  - grupa wsparcia

  - pakiet 5 szkoleń z zakresu radzenia sobie z trudnościami w opiece i wychowaniu dzieci w różnym wieku

  - szkolenie pt. "Dziecko krzywdzone"

   

  Osoby zainteresowane ww. usługami zapraszamy do kontaktu osobistego lub tel. 32 381 84 73 z Panią Izabelą Pawlak lub Marią Moczko - Specjalistami pracy z rodziną 

  Realizacja projektu i dostępność usług kończy się z początkiem września 2020 r. 

  Czytaj Więcej o: Aktualnie realizowane usługi na rzecz rodzin zastepczych
 • Aktualnie realizowane usługi na rzecz rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze

  Informujemy, iż w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych rodziny przeżywające trudności opiekuńczo-wychowawcze mogą nadal skorzystać z następujących usług:

  - poradnictwo psychologiczne

  - poradnictwo psychiatryczne

  - poradnictwo seksuologiczne

  - poradnictwo lekarza rehabilitanta

  - grupa wsparcia

  - warsztaty komunikacji rodzic-dziecko

   

  Osoby zainteresowane ww. usługami zapraszamy do kontaktu osobistego lub tel. 32 381 84 73 z Panią Izabelą Pawlak lub Marią Moczko - Specjalistami pracy z rodziną 

   Realizacja projektu i dostępność usług kończy się z początkiem września 2020 r.

  Czytaj Więcej o: Aktualnie realizowane usługi na rzecz rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze
 • Grupa wsparcia dla rodziców zastępczych w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych

  W ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych w dniu 10 czerwca odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla rodziców zastpczych. 

  Spotkanie odbędzie się w godzinach od 16.00-19.00 w sali nr 26 na I piętrze.

  Uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecności pod nr telefonu 32 381 84 73. 

  Prosimy o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. 

  Czytaj Więcej o: Grupa wsparcia dla rodziców zastępczych w ramach projektu Powiatowe Centrum Usług Społecznych
 • Wznowienie usług w ramach PCUS

  Powiatowe Centrum Usług Społecznych informuje, iż od 25 maj planuje się stopniowo wznawiać indywidualne usługi dostępne w ramach projektu "Powiatowe Centrum Usług Społecznych"

  Wszystkich uczestników/czki projektu zainteresowanych korzystaniem z usług: terapii pedagogicznej, seksuologa, poradnictwa prawnika, poradnictwa psychiatry, poradnictwa psychologa prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Izabelą Pawlak pod nr tel. 32 381 84 73

  Czytaj Więcej o: Wznowienie usług w ramach PCUS
 • Nowe usługi w ramach "Powiatowego Centrum Usług Społecznych"

  Ruszają zapisy do udziału w kolejnych usługach w ramach projektu "Powiatowe Centrum Usług Społecznych" dla osób pełniących funkcję rodziny zastępczej:

  1.  Szkolenie "Dziecko krzywdzone" - celem szkolenia jest uwrażliwienie na problem przemocy i wykorzystywania seksualnego oraz z symptomami występującymi u dzieci doświadczających przemocy i nawiązywania z nimi kontaktu- Ilość uczestników: około 15 osób, czas trwania szkolenia: 6 godzin dydaktycznych.

  2. Szkolenie związane z tematyką wpływu diety na zaburzenia zachowania dzieci- celem szkolenia jest zapoznanie się ze związkami między zachowaniami dzieci a dietą, zwłaszcza pod kątem takich schorzeń jak zespół Aspergera, ADHD, celiakia itd.
  ilość uczestników: około 15 osób, czas trwania szkolenia: 4 godziny dydaktyczne.

  3. 3- dniowe warsztaty wyjazdowe edukacyjne dla osób pełniących funkcję rodziny zastępczej wraz z dziećmi.
  W trakcie wyjazdu dla kobiet- rodziców zastępczych przeprowadzony zostanie trening asertywności, wzmocnienia własnej wartości i radzenia sobie z przemocą, poprzez naukę elementów samoobrony - WenDo - 10x 45 min.
  Z kolei dla mężczyzn- rodziców zastępczych zaplanowano warsztat z zakresu powszechnych problemów związanych z zagadnieniami dyskryminacji.
  W czasie, kiedy rodzice będą uczestniczyć w zajęciach dla dzieci  zaplanowano zajęcia z animatorami. Dzieci będą mogły korzystać z zaplanowanych atrakcji m.in. zajęć sportowych, warsztatów plastycznych i manualnych, malowania twarzy itd.
  Ponadto planuje się w rakcie wyjazdu wycieczkę do Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach wraz z wizytą w Muzeum Ognia oraz wyjazd do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu lub Górskiego Parku Rozrywki Równica.

  Wyjazd przewidziany jest na maj 2020 r, do jednej z miejscowości wypoczynkowych w województwie śląskim np. Ustroń, Żywiec, Szczyrk, Brenna, Pszczyna.
  Ilość uczestników - 60 osób, z podziałem na 2 grupy wyjazdowe -  2 x 30 osób.

  Po wyłonieniu wykonawcy osoby chętne zostaną poinformowane o szczegółach dotyczących wyjazdu.

  W pierwszej kolejności z wyjazdu mają prawo skorzystać rodziny, które nie brały udziału w poprzednio organizowanych wyjazdach.


  Chętnych do udziału w poszczególnych usługach zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod nr tel.: 32- 381-84-73 lub osobiście w siedzibie Centrum w pokoju nr 7. Osoby wyznaczone do kontaktu: Pani Karolina Kowalska oraz Pani Izabela Pawlak- (Specjaliści pracy z rodziną).

  Ruszają zapisy do udziału w nowych usługach w ramach projektu "Powiatowe Centrum Usług Społecznych" dla członków rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze:

  1.  3- dniowe wyjazdowe warsztaty wspierająco - profilaktyczne dla  40 osób - rodziców wraz z dziećmi.
  W trakcie wyjazdu dla kobiet przeprowadzony zostanie trening asertywności, wzmocnienia własnej wartości i radzenia sobie z przemocą, poprzez naukę elementów samoobrony - WenDo - 10x 45 min.
  Z kolei dla mężczyzn zaplanowano warsztat z zakresu powszechnych problemów związanych z zagadnieniami dyskryminacji. W czasie, kiedy rodzice będą uczestniczyć w zajęciachdzieci pod opieką animatorów będą mogły korzystać z zaplanowanych atrakcji m.in. zajęć sportowych, warsztatów plastycznych i manualnych, malowania twarzy itd.
  Ponadto planuje się wycieczki do Zamku w Bobolicach oraz Ruin Zamku w Mirowie, a także zwiedzanie Grodu na Górze Birów, Zamku Ogrodzieniec wraz z Parkiem Miniatur.
  Wyjazd przewidziany jest na maj/czerwiec 2020 r.
  Miejsce pobytu: teren jury krakowsko-częstochowskiej.

  2. 4- dniowe wyjazdowe warsztaty edukacyjne dla rodziców z dziećmi, które mają na celu zwiększenie umiejętności społecznych, budowanie i wzmacnianie relacji w rodzinie.
  Ilość uczestników:  40 osób z podziałem na 2 grupy wyjazdowe - 2 x 20 osób.
  W trakcie wyjazdu planuje się wycieczki do Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach wraz z wizytą w Muzeum Ognia oraz wyjazd do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu lub Górskiego Parku Rozrywki Równica.
  Wyjazd przewidziany jest na maj 2020 r, do jednej z miejscowości wypoczynkowych w województwie śląskim np. Ustroń, Żywiec, Szczyrk, Brenna, Pszczyna.
  Po wyłonieniu wykonawcy osoby chętne zostaną poinformowane o szczegółach dotyczących wyjazdu.

  3. Pakiet 5 szkoleń z zakresu przebiegu ciąży i opieki nad małym dzieckiem oraz radzenia sobie z trudnościami w opiece i wychowaniu dzieci- szkolenia obejmują 5 spotkań po 4 godz. dydaktyczne. Ilość uczestników: ok. 15 osób.

  Chętnych do udziału w poszczególnych usługach zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod nr tel.: 32- 381-84-73 lub osobiście w siedzibie Centrum w pokoju nr 7.
  Osoby wyznaczone do kontaktu: Pani Karolina Kowalska oraz Pani Izabela Pawlak- Specjaliści pracy z rodziną.

  Czytaj Więcej o: Nowe usługi w ramach "Powiatowego Centrum Usług Społecznych"