Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach - Program "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

Program "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

Powiat Tarnogórski - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach informuje, że przystąpiło do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.

Program jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego. 

Program będzie realizowany od 1 lutego do 31 grudnia 2024 r.

Powiat Tarnogórski -Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach na realizację Programu otrzymał kwotę 324 768,00  zł.

Dofinansowanie 324 768,00 zł

Całkowita wartość 324 768,00 zł

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadające z orzeczenie o niepełnosprawności lub

2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a)      orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b)      orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a  (zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)

‒ poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.

Na terenie Powiatu Tarnogórskiego Program  Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 realizowany jest w dwóch formach:

1) W ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.
Limit godzin usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w roku 2024 w ramach pobytu dziennego wynosi nie więcej niż 240 godzin.

2)  W ramach pobytu całodobowego realizowanego w:
a) placówce zapewniającej całodobową opiekę, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2024 r. o pomocy społecznej lub

b) za uprzednią zgodą powiatu w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Limit dób opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w roku 2024 w ramach pobytu całodobowego wynosi nie więcej niż 14 dób.

Członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad dzieckiem/osobą niepełnosprawną, którym przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.

Zgodnie z wnioskiem Powiatu na środki finansowe w ramach Programu  usługi opieki wytchnieniowej będą realizowane w następującym wymiarze:

- dla 15 rodziców/opiekunów osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którym będą świadczone usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego,

- 5 rodziców/opiekunów dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, którym będą świadczone usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego,

- 5 rodziców/opiekunów osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którym będą świadczone usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego.

- 5 rodziców/opiekunów dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, którym będą świadczone usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.

Powiat  w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa   w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy,  z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.